Заболяването представлява хронично възпалително заболяване засягащо гръбначният стълб сактороилиячните ставии някои периферни стави с подчертана тенденция към вкостяване и анкилозиране. Начало на заболяването е обичайно м/у 20 и 40 г. За отключване на заболяването се обсъждат хронични инфекции, налице е фамилност.
Сакроилиячните стави се развива хрущялна деструкция и анкилоза в областта на гръбначният стълб се формират симдесмофити. ( Костни израстъци, които свързват и покриват седалищните прешлени). Това води до костно спояване на гръбначният стълб. На ренгенова снимка гръбначният стълб прилича на банбукова пръчка. Засилва се гръбната кифоза, лордоза, скулиоза. Клиника: В началото са налице преходни болки в гръбначният стълб и седалището и сутрешна скованост. Болките се засилват при натоварване и във втората половина на нощта и сутрин. Появяват се опасващи болки в гръдният кош, които ограничават дишането. Възможно началните прояви на болестта да започнат от шийният отдел на гръбначнитя стълб. Още по рядко болестта започва като артрит, на големите периферни стави или малките стави на ръцете и краката.
Различават се няколко основни форми на болестта:
А) Централна – засяга само гръбначният стълб.
Б) Ризомиелична – освен гръбначният стълб се ангажират и тазобедрените и раменните стави.
В) Гръбначно периферна форма – участват и периферни стави
Г) Скандинавска форма – малки стави на ръцете и краката.
Д) Висцерална форма – аортна инсуфиценция, белодробна фиброза и очни заболявания.
При физикални на изследвания на болните се установява ограничение на движенията на гръбначният стълб, болезненост в сакрално илиачните стави и похода на гръбначният стълб. Притича различно. Най-често то е тласъчно.
Установява се ускорено СУЕ, висок ЦРП понякога левкоцитоза и анемия. Налице са типични ренгенови промени в областта на гръбначният стълб. Използват се следните критерии за диагнозата:
1- Лумбосакрална болка и скованост, за повече от три месеца
2- Болка и скованост в гръбначният сегмент на гръбният сегмент на гръбначният стълб
3- Ограничено вдишване и издишване
4- Двустранен сакро-илиеит
5- Синдесмофити – шипове типично за болестта.
За поставяне на диагнозата са необходими 4 критерия или друстранен сакроилиет плюс още едно.
Лечение
Кинезитерапията – лечебната физкултура има решава роля предотвратяване и инвалидизирането на болните.
Волтарен, Фелоран, НСПС и при изразен възпалителен процес се прилагат глюкокортикосероиди.
Източник: https://cybertropix.com
Публикуване на коментар