Домашни конвектори - характеристики и избор

 

Студените зимни дни са все по-близо, а вие още не сте решили как ще се отоплявате? В днешно време можете да избирате от много и различни отоплителни системи, а именно големия избор създава много дилеми и въпроси в повечето потребители.

За да улесним избора ви, в днешната статия заедно с консултантите в търговията с конвектори от Багира ще съсредоточим вниманието си върху това как да изберем правилния модел за нас.

Има много спорове за това кои отоплителни системи са по-полезни и по-добри – електрическите или газовите. Всяка от тези системи има своите предимства и недостатъци. Ние просто ще разгледаме свойствата на електрическите конвектори - защото те се считат за един от най-икономичните и ефективни видове отопление, особено за помещения, където няма газоснабдяване.



Какво представлява конвектора?

Това е електрически уред, който се използва за затопляне на стаята посредством естественото движение на топлия въздух. Специфичното при тези уреди е, че имат нагревател, разположен в долната част на конвектора, но пък не разполагат с вентилатор, който да върти и духа въздуха, което от друга страна ги прави безшумни.

Как работи?

Както вече казахме нагревателя загрява въздуха, който се издига нагоре и заменя студения въздух, който преминава през нагревателя отново. Този принцип е познат като въздушна конвекция и от там идва и името конвектор.

Основни технически характеристики на конвектора са:

1. Мощност

Мощността на електрическите конвектори е в диапазона от 500 до 3000 вата. Това е приблизително сравнима със силата на ютиите.

Както добре знаем от мощността зависи и потенциалната зона на отопление. Необходимата мощност на конвектора може да бъде изчислена приблизително въз основа на следното съотношение:

1 кв.м. на отоплителната площ = 100 вата мощност.

Съответно конвектор с мощност 1000 вата може да отоплява приблизително 10 квадратни метра.

Колко икономични са конвекторите?

За да се изчисли приблизителната цена на отоплението с електрически конвектор, ще трябва необходимата му мощност във ватове (киловати) да се умножи по времето на използване - така ще разберем колко конвекторът консумира електроенергия в киловатчас.

След това този показател в kW / h трябва да се умножи по тарифата за електроенергия за 1 kW / h.

Изключително голям плюс е когато нагревателя има възможност да се регулира мощността.

По този начин, в зависимост от нуждите на потребителя ще може да се увеличава или намалява мощността на конвектора. Този вид конвектори спомагат за намаляване на разходите за отопление в зависимост от размера на площта или температурата на външния въздух.

2. Начин на монтиране.

Според начина си на монтаж конвекторите могат да бъдат – стенни, поводи или универсални.

  • Подовите конвектори имат специални крака – стойки.

  • Стенните конвектори се монтират на стените с помощта на специални скоби.

  • Универсалните пък могат да се използват както като подови, така и като стенни.

За да изберете подходящи за вас конвектор първо трябва да определите къде ще го поставите и след това да изберете модела и неговата мощност.

3. Характеристики на термостата.

Терморегулатор (термостат) на конвектора е устройство, което има за цел да регулира и поддържа температурата на нагряване. Благодарение на специалните сензори, термостатът помага за включване и изключване на уреда в зависимост от зададената температура на отоплението.

Термостати за електрически конвектори могат да бъдат механични и електронни.

Според специалистите механичния термостат е по-надежден, докато електронния е по-функционален, което му позволява по-точно регулиране на температурата на нагряване.

Лично нашето мнение е, че за вили и имоти с нестабилно захранване е препоръчително да се избера модели с механичен термостат, а при всички други случаи да се закупи конвектор с електронен термостат.

4. Безопасни ли са конвекторите?

Сами се досещате, че щом конвекторите са предвидени да се използват за продължителна употреба, то те със сигурност трябва да бъдат обезопасени. Те задължително имат защитата срещу прегряване и клас на електрическа защита.

Защитата от прегряване на електрическия конвектор помага за изключване на уреда, ако температурата му на нагряване достигне критична стойност.

Клас на електрическа защита показва степента на защита срещу токов удар.

Електрическите конвектори трябва да имат поне II клас на защита с надеждна изолация, без да е необходимо заземяване на корпуса на устройството.

Степента на защита от прах / влага се класифицира по IP. За конвекторите тази цифра трябва да бъде на ниво IP24, което помага да се предпази уредът от водни пръски и да се използва в много влажни зони.

Освен тези основни параметри, устройствата могат да имат допълнителни функции под формата на програмируем таймер, LCD дисплей и други.

Например можете да включите / изключите нагревателя с таймер в зависимост от графика ви за деня.

Познавайки добре какво представлява конвектора можете много по-лесно да закупите подходящия конвектор и къщата ви винаги ще бъде топла и уютна.

Сподели статията :
'
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. Моят блогрол - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger